Ilu uczniów maksymalnie liczy klasa w prywatnej podstawówce?

Ilu uczniów maksymalnie liczy klasa w prywatnej podstawówce?

Prywatne szkoły nieco różnią się od publicznych. Znajdziemy w nich, chociażby więcej zajęć indywidualnych i nieco inne podejście do ucznia. Kluczowa jest również liczebność klas, która zwykle różni się o tej, jaka jest w placówkach publicznych. Dzięki niej nauczyciele mają możliwość  lepszego obserwowania i wspierania każdego ucznia z osobna.

Liczebność klas w podstawówkach prywatnych

Dokładna ilość uczniów w klasie w prywatnej szkole podstawowej zależy zwykle od samej placówki i jej możliwości. Wpływ ma również to, czy będzie opcja utworzenia dwóch klas z jednego rocznika jeśli pojawi się dość chętnych. Optymalna ilość dzieci w klasie to maksymalnie 16 osób. W takiej grupie nauczyciel jest w stanie na bieżąco śledzić postępy i wspierać dzieci indywidualnie, na co często brakuje czasu w szkołach państwowych. W tej kwestii zyskujemy więc pewność, że dziecko na etapie nauki pisania czy czytania będzie na bieżąco kontrolowane i będzie osiągać regularne postępy.

Zdarza się, że liczebność klas jest również mniejsza, jak wspomnieliśmy, uzależnione jest to od ilości chętnych dzieci w danym roczniku, a także ilości samych klas. Jednak najczęściej kluczowe założenie zakłada, że nie powinno się przekraczać liczebności na poziomie 16 osób. Taka klasa tworzy zespół, w którym można doskonale pracować i dbać o szybkie i regularne postępy każdego z osobna.

Czy szkoła prywatna będzie dobrym wyborem dla dziecka?

Niewątpliwymi zaletami jest mniejsza liczebność klas i możliwość uzyskania pełniejszego wsparcia od nauczyciela. W takich placówkach stawia się często na rozwój indywidualnych umiejętności i zachęca dzieci do poszerzania wiedzy i technicznych zdolności w konkretnych dziedzinach. Jeśli więc mamy taką możliwość, to warto rozważyć zapisanie naszego dziecka do prywatnej szkoły podstawowej. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej zapoznać się z opiniami rodziców, którzy już posłali tam swoje dzieci. Z pewnością ich wypowiedzi zdecydowanie ułatwią nam podjecie ostatecznej decyzji.