Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w szkole?

Pierwszy dzień w szkole to dla każdego dziecka stresujące doświadczenie. Ogrom nowych wrażeń często przytłacza dzieci na tyle, że obawiają się tego dnia już znacznie wcześniej i z niechęcią czekają na rozpoczęcie szkoły.

To, co nieznane przeraża nawet nas, dorosłych. Co powiedzieć ma 7-letni, czy 6-letni maluch? Podpowiadamy, jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w szkole. 

Pozytywne nastawienie to podstawa

Dziecko nie wie, co tak właściwie czeka go w szkole angielsko-polskiej i jak ogromna będzie różnica między tym, co zna z przedszkola, a tym, jak wygląda normalny dzień nauki. Dlatego też w głównej mierze zależy to od rodziców, jakie nastawienie do szkoły będzie miało nasze dziecko. Traktujcie szkołę nie jako trudny i nowy etap w życiu, ale jako kolejne wyzwanie i okazję do dobrej zabawy. Warto wcześniej zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki, do której wybiera się nasza pociecha, aby wiedzieć, na co się przygotować, a także znaleźć zajęcia pozalekcyjne, które mogą zainteresować nasze dziecko. 

Przyjazne miejsce do nauki

Pokaż dziecku, że nauka może być bardzo ciekawa i przyjemna. Świetnym pomysłem będzie wspólne zorganizowanie miejsca do nauki, w którym dziecko codziennie będzie odrabiać lekcje. Zwróć uwagę na to, co lubi Twoja pociecha i pozwól jej wybrać, aby sama mogła stworzyć sobie przyjazną przestrzeń. Ze swojej strony zadbaj o komfort kącika edukacyjnego. Kup regulowane krzesło i sprawdź, czy stolik jest na odpowiedniej wysokości, aby nie obciążać młodego kręgosłupa.

Przygotuj wyprawkę

Dzieci uwielbiają kompletować kolorowe teczki, piórniki i flamastry. Decyzję o zakupach podejmujcie wspólnie z maluchem – pozwól wybrać mu zeszyty z nadrukiem ulubionych bohaterów, plecak lub tornister, który będzie odpowiadał jego gustom. Już od samego początku postaraj się zadbać o to, aby szkoła kojarzyła mu się z tym, co lubi i z tym, co chce wykonywać. Pamiętajmy, że najważniejsza jest odpowiednia rozmowa z dzieckiem i zachęcanie go do aktywności. Możesz to robić, opowiadając mu swoje szkolne historie.